seznam článků

Pohlídejte si refinancování, ušetříte!

Končí vám v dohledné době fixace vaší hypotéky? Pokud ano, nenechte si tuto příležitost proklouznout mezi prsty a využijte možnosti získat výrazně lepší podmínky a „vymáčknout“ z bank maximum právě pro sebe. V době konce fixace můžete dělat v úvěru změny a dle potřeb ho upravovat k „obrazu svému“.

Jako příklad si uveďme úvěr na 2 mil., kde se celkem NA ÚROCÍCH v dalším období fixace 5let UŠETŘÍ 215 935 Kč. V měsíčním kontextu splácení úvěru to vypadá následovně:
- v roce 2008 se sazbou 5,49 % byla splátka 11 343 Kč
- dnes je úvěr refinancován na sazbu 3,09 % se splátkou 8 855 Kč
- měsíční ÚSPORA je tedy 2 488 Kč

Sazby vycházejí z průměru hypoindexu daného roku.
Vývoj hypoindexu:

Zdroj: Fincentrum Hypoindex, červen 2013

Banky se v možnostech refinancování předhánějí, což přináší klientům jednak výhody, jednak určitou nepřehlednost v podmínkách. Je pouze na vás, zda strávíte čas surfováním po internetu, nebo oběhnete několik ústavů, s nimiž vyhledané informace budete konfrontovat. V obou případech jde bezesporu o časovou náročnost s nejistým výsledkem. Je-li vám tedy čas drahý a preferujete-li snazší cestu k cíli, svěřte se do rukou odbornému poradci, který vše vyjedná za vás, a pak si jen vyberte z konkrétních nabídek.
Díky konkurenčnímu prostředí můžete vyjednávat nejen s vlastní bankou, ale i s jiným finančním ústavem. Ač je všeobecně známo, že udržet si stávajícího klienta je vždy levnější a efektivnější, mám mnohdy pocit, že v zápalu boje o nové klienty na toto banky bohužel zapomínají. V praxi se mi už mnohokrát stalo, že kmenová banka své vyjádření příliš natahovala a nakonec konkurenční nabídku ani nevyrovnala, natož trumfla.
U refinancování jde totiž většinou o čas.
Banky si jsou této skutečnosti vědomi a hrají tak na obě strany. Novým klientům nabízejí předčasné možnosti refinancování, zatímco u stávajících posílají podmínky o nových podmínkách na poslední chvíli a se sazbami vyššími, než je průměr trhu. Banky totiž hřeší na konzervatismus a pasivitu ze strany klientů, popřípadě jejich pozdní reakce na danou situaci. V takových případech nezbývá klientům nic jiného, než akceptovat sazbu, kterou banka navrhla.

KDY ZAČÍT A CO UDĚLAT

Jak jsem již zmínil, alfou a omegou refinancování je bezesporu čas! Většina bank umožňuje refinancovat 6 měsíců před datem konce vaší fixace. Nečekejte tedy na nabídku vaší banky a výhodné sazby si pojistěte dopředu. Čerpání můžete zahájit 6 měsíců po podpisu smlouvy. Kdo má do konce fixace delší čas a rád by si pojistil momentální sazby, nemusí zoufat. Mám pro něj také řešení. U České spořitelny můžete refinancovat až 12 měsíců dopředu, a to za minimálních nároků na podklady k vyřízení úvěru.
Pro refinancování v řádném termínu doporučuji začít s aktivitou 3 - 3,5 měsíce před koncem fixace. Je to sice lehce nadstandardní, nicméně vás nezaskočí vyžádání nových podkladů nebo obstrukce stávající banky. Uděláte si nejen obrázek o trhu, ale také o svých možnostech. Zjistíte, co vše případně pro novou banku budete potřebovat.
Dva měsíce dopředu požádejte svou stávající banku o návrh nové úrokové sazby. Nečekejte, až to udělá sama. Často se setkáte s tím, že vám návrh pošlou měsíc předem, jak je uvedeno ve většině úvěrových smlouvách. Mezitím máte čas na oslovení konkurenčních bank a na zaslání žádosti o podklady pro odchod z kmenové banky.
Vaše kroky nabudou větší vážnosti v okamžiku, kdy vás zastupuje poradce, který vás provede celým procesem refinancování či případného vyjednávání výhodných podmínek u stávající banky. Věřte, že toto opravdu dobře funguje. Navíc nemusíte sami hlídat období vaší fixace. Klientům, kteří při vyřizování hypotéky využívají například naší společnost, dobu refinancování sami hlídáme a včas s nimi připravujeme vše potřebné k úspěšnému a rychlému vyřízení.
Jeden měsíc před koncem fixace byste také měli mít jasno, zda zůstáváte u své banky, nebo odcházíte za lepší nabídkou ke konkurenci. V případě odchodu byste již měli mít připravené všechny podklady a vše směřovat k podpisu nové smlouvy na další období a k následnému čerpání.
Tento časový rozvrh je pouze orientační s tím, že vám má přinést pohodlný proces celého vyjednávání o refinancování. Vše se dá samozřejmě stihnout mnohem rychleji, přičemž velkou roli hrají zkušenosti, kontakty a opravdu bezchybně připravené podklady. Na takové podmínky se neleze většinou spoléhat, proto doporučuji začít s refinancováním včas, neboť jen tak mohou být vaše požadavky splněny co nejefektivněji.

Komentovat

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.